Με Τσέλσιε ή Σάμροκ Ρόβερς στα play – offs του Europa League

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 4-3 στην παράταση από την Μάλμε στον 2ο αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League και δεν κατάφερε να προκριθεί στα Play Off της διοργάνωσης.

Η Μάλμε άνοιξε το σκορ με τον Νανάσι στο 10′, όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 21′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάισον και στο 43′ πήρε το προβάδισμα με ένα φανταστικό γκολ-ρουκέτα του Κουλιεράκη. Οι Σουηδοί βρήκαν δίχτυα στο 45′ ξανά με τον Νανάσι, όμως ο Ζίβκοβιτς έδωσε στους πρωταθλητές Ελλάδος εκ νέου το προβάδισμα στο 45’+3′ και λίγο πριν την ανάπαυλα. Το 3-2 παρέμεινε μέχρι της καθυστερήσεις όπου τότε έγινε το 3-3 με τον παραπάνω περιπετειώδη τρόπο και μάλιστα η Μάλμε βρήκε και τέταρτο τέρμα στο 99′ με τον Κρίστανσεν, ο οποίος και διαμόρφωσε το μετέπειτα 4-3 τελικό υπέρ της.

Ομως το ευρωπαϊκό ταξίδι του Δικέφαλου θα συνεχιστεί. Ο ΠΑΟΚ έχει εξασφαλισμένη μια θέση στους ομίλους του Conference League αλλά θα δώσει μάχη για να είναι στα τελικά του Europa League.

Αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα playoffs του Europa League θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Σάμροκ Ρόβερς – Τσέλιε, με την ομάδα από την Σλοβενία να έχει νικήσει το πρώτο ματς στην έδρα της με 1-0. Η ρεβάνς είναι την Πέμπτη (15/8) στις 22:00.

Ο πρώτος αγώνας των playoffs θα πραγματοποιηθεί στην Τούμπα στις 22 Αυγούστου, ενώ η ρεβάνς επτά μέρες αργότερα στις 29 Αυγούστου.