Η εκπληκτική ομάδα Νέων του Ολυμπιακού κατέκτησε το Youth League της UEFA χάρη στα γκολ των Μουζακίτη (60′ πεν.), Παπακανέλου (61′), Μπάκουλα (65′)

Στον θρόνο της ποδοσφαιρικής Ευρώπης κατάφερε να καθίσει η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού επικρατώντας με 3-0 της Μίλαν στον τελικό του Youth League στη Νιόν της Ελβετίας.

Οι… μπέμπηδες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου πετυχαίνοντας τρία γκολ σε ένα πεντάλεπτο πανηγύρισαν τον πρώτο ποδοσφαιρικό ευρωπαϊκό τίτλο του Ολυμπιακού, αλλά και της Ελλάδας γενικότερα -σε συλλογικό επίπεδο.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι των Ιταλών στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας αρκετές φάσεις για να ανοίξουν το σκορ χωρίς όμως να βρούν στόχο.

Στην επανάληψη και το ξεκίνημά της ο Ολυμπιακός δέχθηκε μεγάλη πίεση, όμωε ο Σίνα δήλωσε παρών όπου χρειάστηκε. Στο 58ο λεπτό ο Σταλμάχ έκανε χέρι μετά από την κεφαλιά του Κωστούλα και δόθηκε μέσω VAR το πέναλτι. Στο 60ό λεπτό ο Μουζακίτης μετά από εκτέλεση πέναλτι και μάλιστα εξαιρετική έκανε το 1-0. Στο 61ο λεπτό ο Παπακανέλλος έκανε φοβερή κίνηση πάνω στον Σταλμάχ και μετά από ντρίμπλα και σουτ έκανε το 2-0 από κοντά και το 68ο λεπτό ήρθε το γκολ… ποίημα του Μπάκουλα! Ο Κουτσογούλας έβγαλε τη σέντρα και ο νεαρός χαφ με απίστευτο ψαλίδι νίκησε τον Γάλλο γκολκίπερ για το 3-0!!!

Μετά τη λήξη του αγώνα στήθηκε ένα μικρό πάρτι στο γήπεδο, με τον γενικό γραμματέα της UEFA Θόδωρο Θεοδωρίδη να παραδίδει την την κούπα στον αρχηγό Κουτσογούλα την ώρα που οι υπόλοιποι φώναζαν «σήκωσε το, το… τιμημένο, δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας (88′ Τανούλης), Μουζακίτης, Αλαφάκης (72′ Δάμα), Παπακανέλλος (76′ Λιατσικούρας), Πνευμονίδης (88′ Γατόπουλος) και Κωστούλας.

ΜΙΛΑΝ: Ραβιέρ, Μπαρτεσάγκι, Νσιάλα (69′ Λιμπεράλι), Σίμιτς, Μάγκνι, Ζερόλι, Μαλασπίνα, Σταλμάχ (62′ Σίμελχακ), Σία (79′ Σάλα), Σκότι και Καμάρντα (79′ Μπονόμι).