Το μοναδικό γκολ ο Μαροκινός στο 83′ – Ντεμπούτο με νίκη για τον Μεντιλίμπαρ – Την Πέμπτη (22/2) η ρεβάνς στη Βουδαπέστη για την πρόκριση στους 16

Με γκολ του Ελ Κααμπί στο 83ο λεπτό ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τη Φερεντσβάρος στο ντεμπούτο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στον «ερυθρόλευκο» πάγκο και θα πάει σε μια εβδομάδα (22/2, 22:00) να παίξει τη ρεβάνς στη «Γκρουπάμα Αρένα» έχοντας ένα μικρό αλλά και πολύ σημαντικό πλεονέκτημα, στην προσπάθεια για πρόκριση στους «16» του Conference League.

Ο Ολυμπιακός απέφυγε πάντως μια μεγάλη ψυχρολουσία στο 2ο λεπτό, όταν ακυρώθηκε το γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Βάργκα στο φάουλ του Αμπού Φανί για οφσάιντ του σκόρερ, μετά από εξέταση του VAR.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό αλλά και αρκετή τακτική, με αποτέλεσμα να μη σημειωθούν πολλές ευκαιρίες. Μετά το ακυρωθέν γκολ επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν εκείνη στο 24ο λεπτό, με τον Πασχαλάκη να αντιδρά θετικά αποκρούοντας σε κόρνερ το σουτ του Ραμίρες.

Ωστόσο, η κορυφαία στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τον Ολυμπιακό, με τον Ντίμπους να πραγματοποιεί στο 32΄ μεγάλη απόκρουση στην καρφωτή κεφαλιά του Κάρμο.

Με το χρόνο να κυλά ο Ολυμπιακός κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας πια πολύ την Φερεντσβάρος που είχε κουραστεί και οπισθοχωρήσει.

Και αφού στο 80΄ ο Γιόβετιτς βρήκε κάθετα τον Ελ Κααμπί, ο οποίος «ρόλαρε» πάνω στον Σισέ και έκανε συρτό διαγώνιο σουτ που απέκρουσε ο Ντίμπους, τρία λεπτά αργότερα ο Μαροκινός σήκωσε το «Γ. Καραϊσκάκης» στον… αέρα ανοίγοντας το σκορ από κοντά, μετά τη διεκδίκηση της μπάλας από τον Γιόβετιτς.

Το 1-0 έμεινε ως το τέλος καθώς η Φερεντσβάρος δεν είχε δυνάμεις για να αντιδράσει ενώ οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν άλλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αλεξανδρόπουλος, Κάρμο – Μακρέτσκις, Γουίνγκο, Ρομντάνε

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ορτέγκα, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Καρβάλιο (78΄ Γιόβετιτς), Αλεξανδρόπουλος (63΄ Όρτα), Φορτούνης (95΄+2 Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (90΄+2 Ελ Αραμπί), Μασούρας (63΄ Ποντένσε).

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ντέγιαν Στάνκοβτιτς): Ντίμπους, Γουίνγκο, Σισέ, Μαέ, Ραμίρες, Μαϊγκά, Μακρέτσκις, Μαρκίνιος (75΄ Ρομντάνε), Αμπού Φανί (81΄ Μπέσιτς), Ζακάριασεν, Βάργκα (75΄ Πέσιτς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των play off εισόδου στους «16» του Europa Conference League έχουν ως εξής:

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 4-1 (4΄ Μπίρεθ, 27΄ Γκ. Στάνκοβιτς, 64΄ Κιτεϊσβίλι, 90΄+1΄ Καμαρά – 8΄ Ροντρίγκες)

Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο)-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) 2-2 (31΄ Ρασμούσεν, 68΄ Νίλσον – 3΄ Τσαϊμπί, 10΄ Κάλαϊτζιτς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 1-0 (83΄ Ελ Κααμπί)

Μόλντε (Νορβηγία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 3-2 (12΄, 19΄ Γκουλμπράντσεν, 24΄ Κάασα – 64΄ Ζοσουέ, 71΄ Ογκουστίνιακ)

Σερβέτ (Ελβετία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 0-0

Μπέτις (Ισπανία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-1 (76΄ πέν. Πέτκοβιτς)

Άγιαξ (Ολλανδία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 2-2 (90΄+1΄ πέν. Φαν ντεν Μπούμεν, 90΄+7 Μπερχούις – 16΄, 64΄ Γκρονμπάεκ)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-Γάνδη (Βέλγιο) 1-0 (65΄ Πιερό)

*Οι ρεβάνς είναι προγραμματισμένες για τις 22 Φεβρουαρίου. Στη φάση των «16» έχουν ήδη προκριθεί απευθείας ως πρώτοι στους ομίλους οι ΠΑΟΚ, Άστον Βίλα, Μπριζ, Φενερμπαχτσέ, Φιορεντίνα, Λιλ, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Βικτόρια Πλζεν.