Συνολικά σημειώθηκαν 81 τέρματα – Από την πρεμιέρα και το 5-1 της Γερμανίας στη Σκωτία μέχρι και 2-1 της Τουρκίας επί της Τσεχίας

Η φάση των ομίλων του EURO 2024 ολοκληρώθηκε χθες με τη μπάλα να έχει τινάξει τα δίχτυα 81 φορές. Από την πρεμιέρα και το 5-1 της Γερμανίας στη Σκωτία και το γκολ του Φλόριαν Βιρτς στο 10ο λεπτό, μέχρι και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα Τσεχία – Τουρκία, όταν ο Τσενκ Τοσούν διαμόρφωσε το τελικό σκορ 2-1 για τους Τούρκους, που σφράγισαν τη δεύτερη θέση στον 6′ όμιλο με Πορτογαλία και Γεωργία.

Από τα γκολ που ξεχώρισαν ήταν σίγουρα αυτό του Αρντά Γκιουλέρ (Τουρκία εναντίον Γεωργίας) και εκείνο του Ματία Ζακάνι από την ασίστ του στόπερ Ρικάρντο Καλαφιόρι, γκολ με το οποίο η Ιταλία κέρδισε σε νεκρό χρόνο την Κροατία και ολοκληρώνοντας την ανατροπή πέρασε στη φάση των «16».

Φυσικά ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και στον Τσερντάν Σακίρι (Ελβετία) που -κατά την προσφιλή του συνήθεια- σκόραρε με τρομερό τρόπο για ακόμη μία φορά σε μια μεγάλη διοργάνωση.