Οι «πράσινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-4, μετά από 10 αγωνιστικές, με τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια – Στην κορυφή παρέμεινε η αήττητη Ρεάλ, πίσω της η Μπαρτσελόνα

Η «βροχή» που ξέσπασε στο πρώτο ημίχρονο από τα 6,75μ., απλοποίησε το έργο του Παναθηναϊκού, που σε κάθε αγώνα επιβεβαιώνει την αγωνιστική άνοδό του και το «δέσιμο» που εξελίσσεται μεταξύ των παικτών. Οι «πράσινοι» συνέτριψαν με 90-73 τη Βαλένθια στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 10η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας την έκτη νίκη τους και δίνοντας συνέχεια στο σερί που «χτίζουν» (4-0, με τις 3 νίκες στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων). Στον αντίποδα, οι «νυχτερίδες» είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 5-5 και να απογοητεύονται σε τέταρτη διαδοχική ευρωπαϊκή αναμέτρηση.

Με 10/20 τρίποντα στο ημίχρονο και τη φροντ λάιν να αναλαμβάνει δράση στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα ήσυχο βράδυ, απέναντι στους Ισπανούς, οι οποίοι από το 23΄ (60-38) έδειξαν να έχουν αποδεχθεί τη… μοίρα τους, ακόμη κι αν το «τριφύλλι» έδωσε.,. πατήματα –προσωρινής και άνευ κινδύνου- αμφισβήτησης στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73

Ρεάλ – Άλμπα 99-75

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην ουραγό Άλμπα Βερολίνου (1-9 ρεκόρ), έχοντας τον Μάριο Χεζόνια σε τρομερά κέφια (26π., 5/6τριπ.). Το τελικό 99-75 ήρθε πολύ άνετα και φυσιολογικά για τη «βασίλισσα», η οποία απλοποίησε τα πράγματα απ’ την πρώτη περίοδο και πάτησε… γκάζι και στο φινάλε, για να φτάσει τη διαφορά στους 24 πόντους και να συνεχίσει την αήττητη πορεία της στην εφετινή Euroleague (9-0).

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 44-33, 67-51, 99-75

Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 90-92

Με τον Νίκολα Λαπροβίτολα (23π., 3/6τριπ.) να «μιλάει» σ’ όλα τα κρίσιμα σημεία, έχοντας στο πλευρό του ως άξιους συμπαραστάτες τους Αμπρίνες (16π.) και Μπίλι Ερνανγκόμεθ (13π.), η Μπαρτσελόνα «επιβίωσε» στο… θρίλερ του Βελιγραδίου, επικρατώντας της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 92-90 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-2, διατηρώντας σταθερά τη 2η θέση. Στο 5-4 πλέον οι Ισραηλινοί.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό, με τη Μακάμπι να μπαίνει πολύ πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, να βρίσκει λύσεις στην επίθεση παίρνοντας ενέργεια απ’ τον εντυπωσιακό Μπάλντγουιν (19π.), αλλά και τον Νίμπο (13π.).

Η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε στη δεύτερη περίοδο, ανέβασε την επιθετική παραγωγικότητά της και στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε… γκάζι, ξεφεύγοντας και με δέκα πόντους στην εκκίνηση (51-61). Η Μακάμπι ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, έφερε ξανά το ματς στα ίσα λίγο πριν το φινάλε της τελευταίας περιόδου, για να ακολουθήσει το απόλυτο… ντέρμπι.

Ο Ριβέρο έδωσε προβάδισμα στους Ισραηλινούς στο 1’29’’ (90-89), όμως ο Λαπροβίτολα με τρεις προσωπικούς πόντους (ένα δίποντο και ½ βολές) έφερε ξανά την «Μπάρτσα» μπροστά στο σκορ 12’’ πριν το φινάλε. Το σουτ του Λορέντζο Μπράουν βρήκε… σίδερο παίζοντας ένα άσχημο παιχνίδι στον ηγέτη της Μακάμπι και οι Καταλανοί έφυγαν με το μεγάλο διπλό απ’ το ουδέτερο «Aleksandar Nikolic Hall».

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 51-51, 68-70, 90-92

Βιλερμπάν – Μπάγερν 100-101 (2η παρ.)

Το πιο συναρπαστικό σε εξέλιξη και σασπένς παιχνίδι της εφετινή Euroleague πραγματοποιήθηκε στη νεόδμητη «Ldlc Arena», όπου η Μπάγερν Μονάχου, με μία εύστοχη βολή του Νιλς Γκιφάι 2’’ πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης, κατάφερε να «λυγίσει» τη Βιλερμπάν με 101-100, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-6. Την ίδια ώρα οι Γάλλοι, που είχαν πολλές ευκαιρίες για να πάρουν το ματς και στην κανονική διάρκεια, αλλά και στην πρώτη παράταση, «έπεσαν» κι άλλο στο 2-8.

Η Βιλερμπάν φάνηκε να έχει φέρει το παιχνίδι στα… μέτρα της μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (60-51), όμως η αντεπίθεση των Βαυαρών και τα «μεγάλα» καλάθια του Λεάντρο Μπολμάρο (16π.) έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάνε το ματς στην παράταση. Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λοβέρν έκανε το 88-85 στα 11’’ πριν το φινάλε, όμως ο Βάιλερ-Μπαμπ με ένα… τρελό τρίποντο στα 6’’ έστειλε ξανά τις ομάδες στην ισοπαλία και στη δεύτερη παράταση. Εκεί οι Βαυαροί ήταν πιο εύστοχοι στις βολές και κατάφεραν να κάνουν δικό τους το «ροζ» φύλλο αγώνα…

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-37, 60-51, 74-74, 88-88 (πρώτη παράταση), 100-101 (δεύτερη παράταση)

Βίρτους Μπολόνια – Φενέρμπαχτσε 87-79

Η Βίρτους Μπολόνια επέστρεψε στις νίκες, δείχνοντας πως ξεπέρασε… ανώδυνα την ήττα της απ’ τον Παναθηναϊκό και με το 87-79 επί της Φενερμπαχτσέ, βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-3 κι απολαμβάνει την 3η θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα γνώρισε την 4η σερί ήττα της κι έπεσε στο 5-5.

Με τους Τόκο Σενγκέλια (15π., 8ρ.) και Ντάνιελ Χάκετ (14π.) οδηγούς και καταπληκτική άμυνα στην τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε μόλις 14 πόντους, η ιταλική ομάδα απλοποίησε τα πράγματα απέναντι στη «Φενέρ» των πολλών προβλημάτων, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς τον Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο της, καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Τούρκοι τα περίμεναν όλα απ’ τον Τζόναθαν Μότλεϊ (25π., 8ρ.), όμως δεν υπήρχε δεύτερος «πόλος» στην επίθεση για να βάλει… δύσκολα στην άμυνα της ομάδας του Λούκα Μπάνκι, γνωρίζοντας άλλη μία ήττα. Στους 8 πόντους με 4 ασίστ έμεινε ο Νικ Καλάθης, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης ολοκλήρωσε το ματς με μόλις 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 46-44, 70-58, 87-59