Έλαμψε ο Ελ Κααμπί με δύο γκολ (45′, 59′), ενώ δίχτυα βρήκε και ο Έσε (53′) – Αποθεώθηκε ο Μουζακίτης

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 της Μπράγκα στο «Γ. Καραϊσκάκης», πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στη 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Πρωταγωνιστής για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί. Ο Μαροκινός στράικερ άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό, με τον Έσε στο 53ο να διπλασιάζει τα τέρματά των ερυθρόλευκων.

Ο Ελ Κααμπί πέτυχε και τρίτο γκολ στο 59ο λεπτό απέναντι στην ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ και του Αντρέ Όρτα, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την ευρωπαϊκή βραδιά των ερυθρόλευκων. Την αποθέωση γνώρισε από τους οπαδούς του Ολυμπιακού ο 17χρονος Χρήστος Μουζακίτης στο ντεμπούτο του στο Europa League.

Στην 3η αγωνιστική της League Phase του Europa League, ο Ολυμπιακός θα φιλοξενηθεί από τη Μάλμε στη Σουηδία στις 24 Οκτωβρίου (22:00).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο (80′ Πιρόλα), Ρέτσος (73′ Ντόη), Κοστίνια, Έσε, Μουζακίτης, Τσικίνιο (58′ Γουίλιαν), Ροντινέι (81′ Μασούρας), Μαρτίνς (73′ Ολιβέιρα), Ελ Κααμπί.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Φερέιρα, Νιακατέ, Άρεϊ-Εμπί, Α. Μαρτίνς, Καρβάλιο (46′ Γκόρμπι), Α. Όρτα (67′ Γκόμες), Μπρούμα, Γ. Μαρτίνες (46′ Γκάρμπι), Ρ. Όρτα, Φερνάντες (67′ Ουαζάνι)).