Η Εθνική μετά και την δεύτερη ήττα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού την Παρασκευή (2/8, 14:30, ΕΡΤ1) παίζει τελικό με την Αυστραλία, με την ελπίδα της τρίτης θέσης που ενδεχομένως δώσει την πρόκριση στα προημιτελικά

Η Εθνική ηττήθηκε με επτά πόντους (84-77) από την ομάδα τού Σκαριόλο, που έκανε τα πάντα για να περιορίσει τον Αντετοκούνμπο, δίνοντας βοήθειες ακόμα και από τη δυνατή πλευρά, παίζοντας άμυνα χώρου, έχοντας παίκτη να τον… παίρνει αγκαλιά. Δεν τον προβλημάτισε όσο θα ήθελε, αλλά με ηγέτη τον Αλντάμα και τον Γιουλ να κάνει σπουδαίο πρώτο ημίχρονο, η Ισπανία έφτασε στη νίκη και η «επίσημη αγαπημένη» θα παίξει τα… ρέστα της με την Αυστραλία.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την Εθνική μας ομάδα. Ο Σέρχιο Σκαριόλο είχε προσαρμόσει την άμυνά του στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος σε 10 λεπτά πέτυχε 9 πόντους, όντας ασταμάτητος. Βοήθησε το αρχικό 2/2 από την περίμετρο του Καλάθη κι η Ισπανία αναγκάστηκε να κυνηγά στο σκορ.

Ο Αλντάμα ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να δείξουν οι «φούριος ρόχας». Εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Γιάννης δεν ήταν τόσο καλός στο πίσω μέρος τού γηπέδου και κράτησε «ζωντανή» την Ισπανία, με την Εθνική μας να έχει για 6-7 λεπτά τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Μέχρι να μπει στο παιχνίδι ο Γιουλ.

Απίστευτος, σαν το παλιό κρασί, σημείωσε 8 γρήγορους πόντους κι έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής. Ένα από τα δύο τρίποντα στο πρώτο 10λεπτο έμοιαζε να είναι… απίστευτο, καθώς σχεδόν δεν έβλεπε το καλάθι. Η ανατροπή, η επιστροφή τής Ισπανίας, λες κι έκοψε τα… πόδια των παικτών τού Βασίλη Σπανούλη.

«Αιχμαλωσία» στο δεύτερο δεκάλεπτο

Ο Γιάννης έπρεπε να ξεκουραστεί, η Ισπανία είχε βρει ρυθμό κι η σκέψη να πιέσουμε σε όλο το γήπεδο ήταν αναποτελεσματική, καθώς οι αντίπαλοι έσπαγαν το πρεσάρισμα κι έβρισκαν ελεύθερα σουτ. Στο πρώτο μισό είχαν 5/11 δίποντα και 11/17 τρίποντα! Απίστευτο, αλλά αληθινό.

Όταν ξαναμπήκε ο Αντετοκούνμπο ο Σκαριόλο πήγε σε προσαρμοσμένη άμυνα χώρου, ο Γιάννης δεν πήρε μπάλες κι έτσι η διαφορά πήρε διαστάσεις, για το χρονικό σημείο που βρίσκονταν το ματς. Το -1 έγινε +14 για τους αντιπάλους μας, που κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Εθνική μας υπέστη… αιχμαλωσία, πετυχαίνοντας μόλις 13 πόντους, ενώ στην άμυνα υπήρξε τρικυμία.

Ο Μπριθουέλα έτρεξε καλά το γήπεδο, ο Ρούντι βοήθησε, ο Πραντίγια ήταν πιο επιδραστικός απ’ ό,τι συνηθίζει, Γιουλ και Αλντάμα οδήγησαν το σκορ κι η Ισπανία απέκτησε (κυρίως) ψυχολογικό προβάδισμα. Στην πλευρά μας, πλην του Γιάννη που είχε εννέα πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο, κανείς δεν πέρασε τους πέντε πόντους.

Άλλο πρόσωπο

Η Εθνική μπήκε με την… πλάτη στον τοίχο κι έβγαλε αντίδραση, ξεκινώντας από την άμυνα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ηγήθηκε στην επίθεση, αλλά η αλλαγή τού σκηνικού ήρθε από την ομαδική αμυντική προσπάθεια. Η Ισπανία δεν μπορούσε να σουτάρει όλη τη μέρα με εξωπραγματικά ποσοστά και με υπομονή η «γαλανόλευκη» ροκάνισε τη διαφορά.

Στην τελευταία επίθεση του τρίτου δεκαλέπτου ο Γιάννης δημιούργησε κι ο Τολιόπουλος εκτέλεσε από την περίμετρο, για να μειωθεί το -14 σε -5. Ο Αντετοκούνμπο συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με τη βοήθεια του Τολιόπουλου, με δύο τρίποντα στην επίθεση η Εθνική μας μείωσε στον πόντο (68-67). Ο Βασίλης είχε σ’ εκείνο το σημείο 4/4 τρίποντα, αλλά μετά αστόχησε στα δύο επόμενα…

Με φοβερό κάρφωμα στο πρόσωπο του Αλντάμα, σε μια φάση βγαλμένη από το ΝΒΑ, ο Γιάννης ισοφάρισε σε 71-71. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή, καθώς η Ισπανία έτρεξε σερί 8-0 (79-71), πριν πετύχει τρίποντο ο Παπανικολάου. Σε αυτό το χρονικό διάστημα ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ έπαιξε εξαιρετική (ενίοτε όχι απολύτως νόμιμη) άμυνα στον Αντετοκούνμπο.

Στο τελευταίο λεπτό ο Ουίλι με 1/2 βολές έφερε τη διαφορά στους 6 για την Ισπανία, αλλά ο Αντετοκούνμπο με έμμεσο τρίποντο μείωσε στους τρεις. Άστοχος ο Γιουλ, ο Αντετοκούνμπο στα 23’’ επιχείρησε τρίποντο ισοφάρισης, αλλά ήταν άστοχος. Φάουλ του Παπαγιάννη στον Ερνανγκόμεθ κι ο Ουίλι με τον Ισπανό σέντερ να είναι εύστοχος. Άστοχο το τελευταίο τρίποντο του Λαρεντζάκη, για να ευστοχήσει στην εκπνοή ο Ντίαθ και να «γράψει» το 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77.