Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 2-1 της Γουεστ Χαμ και ο δικέφαλος του βόρρά με 3-2 της Αμπερντίν, ενώ η Ένωση ηττήθηκε με 3-1 από τη Μαρσέιγ και το τριφύλλι με 2-1 από τη Ρεν

Δύο νίκες και δύο ήττες ήταν ο απολογισμός των ελληνικών ομάδων στις υποχρεώσεις τους στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League και του Europa Conference League. Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ επικράτησαν των Γουέστ Χαμ και Αμπερντίν αντίστοιχα, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από την Μαρσέιγ και ο Παναθηναϊκός από την Ρεν.

«Σεφτέ» στον όμιλό του στο Europa League έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε 2-1 της Γουέστ Χαμ, αποτέλεσμα που τον έβαλε εκ νέου στο «κόλπο» της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 33΄ με ένα πολύ όμορφο γκολ του Φορτούνη και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους στις καθυστερήσεις του πρώτου μισού με τον Ροντινέι. Τα «σφυριά» μείωσαν στο 87′ με τον Πακετά, αλλά το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων δεν άλλαξε.

ΠΑΟ-ΡΕΝ 1-2

Με δυο γκολ στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων η Ρεν προηγήθηκε 2-0 στη Λεωφόρο εναντίον του πάρα πολύ άστοχου στο α΄μέρος Παναθηναϊκού, οι Πράσινοι μείωσαν στο 60′ με πέναλτι του Ιωαννίδη, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το 1-2 και υπέστησαν την πρώτη ήττα τους στον όμιλο που «γκρέμισε» τους πράσινους από την κορυφή της βαθμολογίας

ΜΑΡΣΕΙΓ-ΑΕΚ 3-1

Ήττα και πτώση από την πρώτη θέση της βαθμολογίας στον όμιλό της και για την ΑΕΚ, με τη Μαρσέιγ να επικρατεί με 3-1 χάρη σε δύο πέναλτι (το δεύτερο πολύ υπερβολικό) και ένα γκολ που προήλθε από επιθετικό φάουλ του σκόρερ Βιτίνια επί του Βίντα.

Αμπερντίν – ΠΑΟΚ 2-3

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει 2-0 στη Σκωτία, όμως σημείωσε τρία γκολ από το 73′ και έπειτα και συνεχίζει με το απόλυτο στον όμιλο του Confernece League. Ο Σβαμπ με πέναλτι στο 96′ ολοκλήρωσε μια απίθανη ανατροπή. Το 2-0 του 58′ για την Αμπερντίν, ο ΠΑΟΚ το έκανε 3-2 και ουσιαστικά με το «3 στα 3» κλείδωσε την μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση. Ντεσπόντοφ και Βιεϊρίνια τα άλλα γκολ του Δικεφάλου.