Το μοναδικό γκολ του αγώνα ο Μπέργκχαους στο 28′ – Ο Μπακασέτας είχε δοκάρι στο 44′ – Στις 15/8 η ρεβάνς του 3ου προκριματικού του Europa League στο Άμστερνταμ

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στον Άγιαξ και ηττήθηκε με 1-0 στο ΟΑΚΑ στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. Πλέον το «τριφύλλι» καλείται να ανατρέξει την επόμενη εβδομάδα (15/8) στην Ολλανδία το εις βάρος του σκορ.

Στο 28′ οι παίκτες του Άγιαξ συνδυάστηκαν ωραία και εκμεταλλεύτηκαν την ολιγορία που υπήρξε στην άμυνα των «πρασίνων», ο Μπέργκχαους βρέθηκε ξανά σε καλή θέση κι αυτή τη φορά δεν αστόχησε, νικώντας τον Ντραγκόφσκι για το 1-0.

Οι «πράσινοι» μπόρεσαν να δημιουργήσουν μόλις δύο καλές στιγμές μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Το δοκάρι του Μπακασέτα σ’ ένα γύρισμα που κατέληξε σε σουτ στο 44ο λεπτό κι ένα σουτ του Τσέριν ένα λεπτό αργότερα.

H ρεβάνς είναι προγραμματισμένη την Πέμπτη στις 15 Αυγούστου και ώρα 21:15 στην Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα. Θυμίζουμε πως εάν ο Παναθηναϊκός κάνει την ανατροπή, τότε θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του ζευγαριού, Γιαγκελόνια – Μπόντο Γκλιμτ.

Ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (πρ. Ντιέγκο Αλόνσο): Ντρακόφσκι, Ίνγκασον, Γεντβάι, Κώτσιρας (63′ Μπάλντοκ), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (76′ Μαξίμοβιτς), Μπακασέτας, Μαντσίνι (63′ Τετέ), Τζούρισιτς (87′ Λημνιός), Γερεμέγεφ (63′ Ιωαννίδης).

Άγιαξ (πρ. Φραντσέσκο Φαριόλι): Πασβίερ, Ρενς, Χάτο, Χέντερσον, Τέιλορ (82′ Μπρόμπεϊ), Άκπομ (67′ Τραορέ), Φορμπς (57′ Γκοντς), Μπάας, Μπεργκχάους (56′ Γκααέι), Φιτζ-Τζιμ (67′ Φαν ντε Μπούμεν), Σούταλο.