Με τον Ναν να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, τον… παγκίτη Καλαϊτζάκη να δίνει ενέργεια (και κυρίως αμυντική οντότητα) την ώρα που ο Παναθηναϊκός το χρειάζονταν όσο τίποτ’ άλλο, με τον Σλούκα να δίνει λύσεις μέχρι να βρεθεί με μυϊκό πρόβλημα στον πάγκο, ο Παπαπέτρου έκανε άλλο ένα καλό παιχνίδι και κάπως έτσι, 12 χρόνια μετά την Κωνσταντινούπολη οι «πράσινοι» επιστρέφουν στη γιορτή της Ευρωλίγκας.

Το 81-72 ήρθε να επισφραγίσει μια σπουδαία χρονιά, μια υπερπροσπάθεια, να δικαιώσει τη δουλειά που έγινε από την αρχή της σεζόν, όχι πάντα με ιδανικές συνθήκες, με αμφισβήτηση, με αποτελέσματα που δεν ήταν ανάλογα της επένδυσης, η οποία έγινε το καλοκαίρι.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η άμυνα στο «2 εναντίον 2», όταν έστηνε τη συνεργασία ο Μπράουν. Ο Αμερικανός είχε τον περισσότερο χρόνο την μπάλα στα χέρια, οπότε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου υπήρχε αμυντικό ζήτημα.

Ο Σλούκας έγινε στόχος των επιθέσεων της Μακάμπι, ο Αταμάν τον απέσυρε κι όταν επέστρεψε έγινε ο απόλυτος επιθετικός ηγέτης τής ομάδας. Ο Παναθηναϊκός, που βρέθηκε να χάνει με 8-15 αλλά γρήγορα μάζεψε τη διαφορά, είχε λύσεις στην επίθεση από τον Παπαπέτρου, τον Ναν και τον Ερνανγκόμεθ.

Ο Ισπανός έδωσε βάθος, όμως συνολικά το πρώτο ημίχρονο ήταν απολύτως ισορροπημένο. Δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, όσο ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τους Ισραηλινούς.

Ό,τι έπαιρνε στην επίθεση το έχανε στην άμυνα, με αποτέλεσμα στο πρώτο μισό τού αγώνα να μην βγει… λευκός καπνός. Ο Λεσόρ κέρδιζε το ένα φάουλ μετά το άλλο, αλλά με 50% στις βολές δεν μπορούσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε. Το 41-41 άφηνε τα πάντα ανοιχτά στο δεύτερο ημίχρονο. Μια χρονιά σε 20 λεπτά…

«Καθάρισε» όταν έγινε… σκληρός

Για 28 λεπτά η Μακάμπι ήταν κολλημένη στην πλάτη των «πράσινων». Ο Λεσόρ στο συγκεκριμένο διάστημα είχε 2/12 βολές, πετώντας στα σκουπίδια χαμένες ευκαιρίες. Εδώ να σημειώσουμε ότι οι βολές ήταν 35-10 υπέρ των γηπεδούχων!

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να πάρει το ματς από την άμυνα κι όταν ο Μπλατ με τρίποντο έκανε το 54-56 (2.37’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου), λες και πατήθηκε ο διακόπτης. Με ηγέτη τον Καλαϊτζάκη η άμυνα έγινε σκληρή κι η Μακάμπι βρήκε ξανά καλάθι (με τον Μπράουν) 6.39’’ λεπτά μετά. Στο μεσοδιάστημα το σκορ είχε γίνει 64-56, πριν το δίποντο του Αμερικανού.

Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διψήφια διαφορά πόντων (68-58) το ποτάμι δεν γύριζε πίσω. Απλά έπρεπε να περάσουν κάποια λεπτά διαδικαστικού χαρακτήρα, στα οποία χρειάστηκε να είναι προσεκτικοί οι παίκτες του Αταμάν για να ξεκινήσει ένα ατελείωτο πάρτι.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72.