Νέα ανατροπή σκηνικού με τον ΠΑΟΚ, που λύγισε με ανατροπή τη Λαμία, να επιστρέφει στην κορυφή – Σε απόσταση ενός βαθμού η ΑΕΚ, που έχασε από τον ΠΑΟ – Στο -6 ο Ολυμπιακός, επικράτησε εύκολα του Άρη

Σε απόσταση έξι βαθμών βρίσκονται οι τέσσερις μονομάχοι του τίτλου μετά το πέρας της εμβόλιμης 3ης αγωνιστικής των play offs της Super League

Κερδισμένος ο ΠΑΟΚ που ζορίστηκε με την Λαμία, αλλά τελικά έφερε τούμπα το ματς και είδε τον Παναθηναϊκό να υποχρεώνει την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα στα play off και να την ρίχνει από την κορυφή. Οι ασπρόμαυροι προσπέρασαν την ΑΕΚ (66 βαθμοί έναντι 65), αλλά την ίδια ώρα μείωσαν την απόσταση τους από την κορυφή κι οι δύο αιώνιοι με τον Παναθηναϊκό να είναι πλέον στους 62 βαθμούς και τον Ολυμπιακό σμετά το 3-0 επί του Άρη στο Καραϊσκάκη στους 60, ενώ την ερχόμενη Κυριακή υπάρχει το ντέρμπι Δικεφάλων στην OPAP Arena.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ τρεις ημέρες μετά τον θρίαμβο στη Λεωφόρο, εμφανίστηκε με 7 αλλαγές. Η Λαμία προηγήθηκε στο 7′ με Μαρτίνεθ και δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 45’+1′ με τον Μιχαηλίδη. Στο 2ο ημίχρονο οι αλλαγές του Λουτσέσκου έφεραν τουμπα το ματς. Ο Στέφαν Σβαμπ λίγο μετά την είσοδο του έκανε το 2-1 στο 70′ και ο ίδιος στο 88′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με πέναλτι που κέρδισε με τρομερή ατομική ενέργεια ο Σαμάτα.

Στο ντέρμπι της Λεωφόρου όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο όπου έλαμψε το άστρο του Φώτη Ιωαννίδη. Οι πράσινοι όπως και με τον ΠΑΟΚ δέχθηκαν γκολ στην πρώτη επίθεση (5′ Βίντα), αλλά από το 20′ και μετά ανέβασαν την απόδοσή τους και πετυχαν την ανατροπή σε ένα τρίλεπτο. Αρχικά ισοφάρισε στο 32′ με τον Μπακασέτα και στο 34′ ο Ιωαννίδης πήρε την ταυτότητα του Μουκουντί και έκανε το 2-1.

Αυτή τη φορά η καλή εμφάνιση του Ολυμπιακού συνδυάστηκε και με την πρώτη του νίκη στα play off. Κόντρα στον Άρη οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με τον Ελ Κααμπί (6′), με τον Μαροκινό να χάνει και πέναλτι στο 40′. Ο Ντανιέλ Ποντένσε έκανε το 2-0 στο 60′ κι ο Καρβάλιο στο 89′ έγραψε το τελικό 3-0.