Ο Μάνος Σταραμόπουλος γράφει για τους επιθετικούς των Μπράιτον, Σίτι και Τότεναμ οι οποίοι το Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου επανέλαβαν το κατόρθωμα των Αλαν Σίρερ, Ρόμπι Φάουλερ και Τόνι Γεμπόα που είχαν πετύχει από τρία γκολ ο καθένας την ίδια ημέρα το μακρινό 1995

Έπρεπε να περάσουν όχι ένα και δύο αλλά 28 χρόνια ώστε να δούμε τρεις ποδοσφαιριστές στην Premier League, να πετυχαίνουν ο καθένας από χατ-τρυκ. Κι αυτό συνέβη το Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου όπου ο Σον Χέουνγν-Μιν, ο Ερλινγκ Χάαλαντ και ο Έβαν Φέργκιουσον το κατάφεραν

Ήταν μόλις η δεύτερη φορά στην εποχή της Πρέμιερ Λιγκ που η κορυφαία κατηγορία είχε τρία χατ-τρικ την ίδια μέρα, μετά τις επιτυχίες των Ρόμπι Φάουλερ, Άλαν Σίρερ και Τόνι Γιεμπόα στις 23 Σεπτεμβρίου του 1995.

Βεβαίως στην πραγματικότητα, ο φορ της Λίβερπουλ, Φάουλερ σημείωσε τέσσερα γκολ στο 5-2 επί της Μπόλτον, ξεκινώντας από μία θαυμάσια μπαλιά του Τζίεμι Ρέντναπ κατευθείαν στο υπέροχο αριστερό του πόδι.

Ο τερματοφύλακας Ντέιβιντ Τζέιμς έδωσε ασίστ για το δεύτερο και ολοκλήρωσε ένα χατ-τρικ αμέσως μετά το ημίχρονο. Όταν η σέντρα του Ρέντναπ δεν αντιμετωπίστηκε. Ο Στίβ Μακ Μάναμαν βρήκε τον Φάουλερ και λίγο μετά πέτυχε και το 4ο τέρμα του. .

Ο Αλαν Σίρερ με την φανέλλα της Μπλάκμπερν Ρόβερς σημείωσε ένα ρεκόρ πέντε χατ-τρικ την σεζόν 1995-96, το πρώτο επιτεύχθηκε στον θρίαμβο 5-1 επί της Κόβεντρι , με θαυμάσιο αριστερό σουτ .

Η Νότιγχαμ Φόρεστ, η Γουέστ Χαμ, η Μπόλτον και η Τότεναμ ήταν τα άλλα θύματα του Σίρερ εκείνη τη σεζόν.

Ο επιθετικός της Λιντς, Γεμπόα , είχε δύο στο όνομά του στα τρία λεπτά που οδήγησαν στο ημίχρονο απέναντι στην Γουίμπλεντον , το πρώτο ήταν ένα ωραίο σουτ, αλλά το δεύτερο μια αξέχαστη ρουκέτα και μάλιστα αναφέρεται τακτικά ως ένα από τα ομορφότερα γκολ της Premier League.

Ένα ενστικτώδες άγγιγμα και βολέ μετά το σερί του Φιλ Μασίνγκα προκάλεσε πανικό στην άμυνα για να ολοκληρώσει το τρεμπλ του και τη νίκη της Λιντς με 4-2

Ο Σον ήταν πρώτος εκτός πορείας το Σάββατο καθώς τα «σπυρούνια» κατέβαλαν την Μπέρνλι με 5-2 στο Τερφ Μουρ.

Το πρώτο του ήρθε στο 16’ . Μετά από ωραία μακρινή μπαλιά του Πέδρο Πόρο, έπαιξε ένα δύο με τον Μάνορ Σόλομον και στη συνέχεια νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Τζέιμς Τράφορντ. Ακολούθως ο αρχηγός των «σπυρουνιών» χάιδεψε την μπάλα από την πάσα του Σόλομον και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Την ίδια ώρα στο Έτιχαντ ο Χάαλαντ σημείωνε 3 τέρματα στο 5-1 επί της Φούλαμ. . Το πρώτο μετά από ωραία μπαλιά του Χουλιάν Άλβαρες Και μετά ακολούθησαν άλλα δύο.

Αργότερα το βράδυ ο 18χρονος Έβαν Φέργκιουσον της Μπράιτον είχε μία αξέχαστη βραδυά πετυχαίνοντας 3 γκολ εναντίον της Νιουκάστλ , ένα εκ των οποίων με κεραυνό από 30μ που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο τερματοφύλακας, Νικ Πόουπ.