Ο Ολυμπιακός κυριαρχικός και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην Φερεντσβάρος διπλασίασε χθες βράδυ τις νίκες του με το ίδιο σκορ (1-0) και προκρίθηκε άνετα στους 16 του “Conference League”.

Η ομάδα του Πειραιά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πίεσε ψηλά ,έκλεισε τους διαδρόμους και εκμεταλλεύτηκε την επιρρεπή σε λάθη μεσοαμυντική γραμμή των Ούγγρων.

Έτσι μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα μόλις 2 λεπτών : στο 38ο λεπτό με τον Φορτούνη που δεν τελείωσε σωστά τη φάση όντας σε πλεονεκτική θέση και στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Ποντένσε που έκανε καλό κοντρόλ αλλά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Η πίεση των ερυθρολεύκων καρποφόρησε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν κέρδισε πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Σισέ (απέκρουσε με το απλωμένο του χέρι τη σέντρα του Ποντένσε). Ο “συνήθης ύποπτος” Ελ Κααμπί δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα: 1-0 για τον Ολυμπιακό στο 45′ .

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φερεντσβάρος ήθελε αλλά δεν μπορούσε…

Ο Ολυμπιακός σχεδόν σβηστά έφτασε στη νίκη πολύ πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 1-0. Μάλιστα θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν το σουτ του Γιόβετιτς στο 83ο λεπτό κόντραρε σε Ούγγρο αμυντικό και βγήκε κόρνερ.

Όλοι τώρα περιμένουν την κλήρωση που θα γίνει στις 14:00 ώρα Ελλάδος, στη Νιόν της Ελβετίας για να μάθουμε τον επόμενο αντίπαλο των ερυθρολεύκων ,αλλά και του ΠΑΟΚ στη φάση των “16” του Conference League.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κλερμάν Τουρπέν (Γαλλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάργκα, Αμπού Φανί (Φερεντσβάρος)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Ντίμπους, Γουίνγκο (46΄ Μακρέτσκις), Σισέ, Μαέ, Τσίβιτς (67΄ Ραμίρες), Ζακάριασεν (67΄ Ρομντάνε), Αμπού Φανί, Μαϊγκά, Μαρκίνιος (86΄ Κατόνα), Μπ. Βάργκα, Κόντρο (46΄ Πέσιτς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Τσικίνιο (90΄ Καρβάλιο), Έσε, Όρτα (74΄ Ιμπόρα), Ποντένσε, Φορτούνης (74΄ Μασούρας), Ελ Κααμπί (79΄ Γιόβετιτς)