Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 24 πόντους και οι Μπακς νίκησαν για δεύτερη φορά μέσα σε μόλις τρεις ημέρες τον ίδιο αντίπαλο, τους Σάρλοτ Χόρνετς εκτός έδρας με το άνετο 111-99.

Τα “ελάφια” τα οποία πέρασαν μία προβληματική περίοδο ενώ απέλυσαν και τον προπονητή τους, φαίνεται ότι σιγά σιγά επανακτούν την φόρμα τους και με τη νίκη τους έφτασαν το ρεκόρ τους στο 39-21 παραμένοντας στην τρίτη θέση της Ανατολής.

Ο “Giannis” ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (8/13 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα ο Μαλίκ Μπίσλι είχε 19 πόντους (με 5/9 τρίποντα), ο Ντέιμιαν Λίλαρντ είχε 17 πόντους (με 5/14 σουτ) ενώ 14 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Μπόμπι Πόρτις.

Οι Μπακς σούταραν με ποσοστό 45,3% ενώ πέτυχαν 16 τρίποντα συνολικά.

Για τους ηττημένους Χόρνετς ο ρούκι Μπράντον Μίλερ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, ο Γκραντ Γουίλιαμς είχε 17 πόντους ενώ ο Μάιλς Μπρίτζες πέτυχε 15 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς είναι οι Μπουλς, τους οποίος θα αντιμετωπίσουν στο “United Center” του Σικάγο (2/3, 5:00).

Στους άλλους αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ορλάντο-Γιούτα 115-107

Μπρούκλιν-Ατλάντα 124-97

Νέα Υόρκη-Γκόλντεν Στέιτ 99-110

Σαν Αντόνιο-Οκλαχόμα 132-118

Φοίνιξ-Χιούστον 110-105

Ντένβερ-Μαϊάμι 103-97

Λέϊκερς-Ουάσινγκτον 134-131 στην παράταση